Výroba andorianské masky

 

Andoriané

Made in TitanAndoriané jsou humanoidní rasa, původem z Betakvadrantu. Pocházejí z měsíce, který obíhá kolem plnynného obra s prstenci. Vzhledově nejtypičtější je pro ně modré zbarvení pleti a dvě hlavové anténky. Barva kůže se liší u každého jednotlivce od světlounce modré až po jasně tyrkysovou. Andoriané jsou stejně vysocí, ne-li vyšší než lidé, většinou útlé postavy. Mají většinou bílé, případně světle žluté vlasy.

Andorian-muž: Star Trek Enterprise Andorian-žena: Star Trek Enterprise Aenar-žena: Star Trek Enterprise

(Andoriané: Star Trek: Enterprise, Aenar: Star Trek: Enterprise)


Andorian-muž: Star Trek (TOS) Andorian-žena: Star Trek (TOS) Andorian: Star Trek Nová generace

(Andoriané: Star Trek: TOS, Star Trek: Nová generace)


Andorian

(Andorian: Star Trek: Skryté hry) 


Výroba masky

Tak jako u předchozích protetických masek, bylo potřeba nejdříve vytvořit odlitek hercova obličeje, resp. v našem případě postačilo čelo od špičky nosu nahoru. Vzhledem k tomu, že se protetikum vytvářelo z latexového mléka - tedy postupným nanášením vrstev a částečným kašírováním - nebylo nutné detailní sejmutí obličeje. Proto se pracovalo se sádrovými obvazy, které vzaly základní tvar hlavy.

Odlitek obličejePříprava na nanášení obvazůKopyto na modelování andorianského čela

 

 

 

 

Před samotným nanášením obvazů bylo nutné hercovi zakrýt vlasy umělou pleší resp. koupací čepicí a na obočí nanést vazelínu. Díky tomu šla zatvrdlá sádra krásně dolů a nevzala s sebou nic z ochlupení. Do sejmuté formy se nanesl separátor, následně se forma vylila sádrou; vzniklo tak kopyto na modelování andorianského čela.

Modelované čeloSádrová formaVrstvení latexu do formy


 

 

Vzhled andorianů pro Star Trek: Skryté hry vychází z čel ze seriálu Enteprise. Jedná se o zvětšené nadočnicové oblouky, které po obou stranách stoupají k temeni hlavy a jsou zakončeny kořeny antének. Celý model byl ze sochařské hlíny. Následně se odlila sádrová forma.

Po vyčištění se forma vylévala latexem, který se na sebe vrstvil. Okraje masky, zvláště pak ty co budou vidět, musely mizet do ztracena. V některých částech masky bylo potřeba docílit větší šířky latexu (nadočnicové oblouky, výběžky na antény atd.), což bylo provedeno kašírováním pomocí mulu.

Modelování anténekSádrová forma na andorianská tykadlaVýroba antének


 

 

Po odlití bylo čelo vyjmuto, umístěno na kopyto hlavy a následně se vymodelovaly obě anténky. Forma pro andorianská tykadla se dělala opět ze sádry. Nejdříve se nalila spodní část, do které se těsně před úplným zatvrdnutím vyrobily kotvící jamky a poté se nanesla separační vrstva. Zde se osvědčila obyčejná rozpuštěná hlína, která po zatvrdnutí vytvoří tenký hnědý film. 

Vrchní a spodní část formyZafixxovaná a vylitá formaAnténka s přesahy vzniklými vyléváním formy

 

 

 

Po zalití i vrchní části, zatvrdnutí a odformování se vyjmul model z hlíny a forma se očistila od separačního filmu. Forma se složila a zafixovala. Použili se suché zipy, které jsou variabilní pro různé formy a dají se použít opakovaně. Do takto připravené formy se vylilo postupně několik vrstvev a vždy se nechaly zatvrdnout. Tato tykadla nejsou určená pro animatronické pohyby (zatím) a tak se pevného držení tvaru docílilo montážní pěnou, kdy se se tykadlo ještě ve formě vypěnilo. Nakonec se ořezaly přesahy odlitku z protečení formou a vše se začistilo. Tykadla se na masku připevnily pomocí vrutů a lepidla na latex.

 

Aplikace masky

Den D, tedy aplikace protetické masky. Herec přišel na natáčení s tříhodinovým předstihem. Oblékl se do kostýmu, přes který se natáhlo krycí pončo. Tato verze masky počítá již s parukou a tak se nejdříve aplikovala - přilepila falešná pleš.

Maskování - aplikace falešné plešiNanesení čelové části masky

 

 

 

Následně se přiložilo čelo a naznačilo se fixou, které části protetika bude nutné ořezat (hlavně kolem očí, aby herec nebyl omezen v mrkání). Maska se začala lepit na obě strany od nosu k uším a následně směrem k horní části. Viditelné napojení masky na obličej se začistilo latexem, aby zmizel přechod. Nakonec se v této části aplikace celá modrá maska mírně sjednotila tělovou barvou.

Modrání andorianaRučně vyráběná paruka

 

 

 

Kvůli prosvítání temene a týlu přes paruku se namodřila i pleš a poté začala aplikace modré barvy jak na hlavu, tak i na ruce. Pro větší plochy se používala air brushová pistole, na detaily pak klasická houbička a štětce. 

Poté přišla na řadu paruka, která se poutkovala speciálně pro tuto masku. Levné paruky z kostýmových obchodů se ukázaly silně nevhodné a řídké, a tak se opět zvolila cesta vlastnoruční výroby (výrobě paruk a vousů bude věnována speciální sekce).Paruka se na hlavu dočasně přilepila pomocí oboustranné pásky.

Finální úpravy paruky a obočí

 

 

 

 

Výsledný vzhled Andoriana

Andorian Thren th'ZdrehtFotografie z natáčení před greenscreenem

 

 

 

Andorian Thren th'Zdreht je spojením andorianů ze Star Trek: Původní série (inspirace vlasy) a ze seriálu Star Trek: Enterprise (inspirace čel). Fotografie z natáčení před greenscreenem.

Zdravotní sestra (andorian) a doktorkaZdravotní personál v akci

 

 

 

Andorian Thren th'Zdreht se svou nadřízenou, hlavní doktorkou na USS Avatar, bajorankou Zayrou Mirat.

 

A zde se můžete podívat na video sestříhané z několika natáčeních, na kterých se maskovali Andoriané:

Andorian

Star Trek and related marks are trademarks of CBS Studios Inc. No infringment is intended by using or showing Star Trek related stuff on this page. This site is non-comercialy made by fans for fans.